Djurgården blir Stockholms Florida
Dagsfester varje lördag med kolsyrekanoner, konfettiregn och fyrverkerier. Baren och restaurangen Josefina på Djurgården siktar högt med sin nya klubbsatsning.
Krogen Josefina på Djurgården har år efter år lockat bargäster med sina stora terrasser, palmer och det soliga läget med utsikt över Stockholms inlopp. I år vill man även sätta stället på klubbkartan, och gör därför en storsatsning med fokus på dagsfester.
– Inför årets säsong har Josefina fått nya ägare med sjukt höga ambitioner. Jag är väldigt glad över att få vara en del av denna satsning och leverera stans fetaste dagsfester, säger klubbprofilen Olof Göransson som fått uppdraget att förvandla Josefina till en klubbdestination.
Som i Miami och Las Vegas
Han berättar vidare om hur Stockholm nu får en dagklubb mitt i stan, med samma förutsättningar som de bästa ställena i Miami, Las Vegas och Sydeuropa.
– Vi har kapacitet att ta emot 3000 personer samtidigt och har en produktion med kolsyrekanoner, konfettiregn, fyrverkerier och mycket mer. Varje dagsfest blir som en minifestival, säger Olof Göransson.
Tema-fester och samarbeten
Festerna äger rum varje lördag med olika teman och medarrangörer. Det handlar om allt från St. Tropez- och Ibiza-fester till ”white parties” och samarbeten med klubbar i Barcelona och på Mykonos.
– Vi kommer även att ha en fotbollsfest tillsammans med ett gäng legandariska fotbollsspelare. Då visar vi en vm-kvartsfinal på en 25 kvadratmeter stor skärm samtidigt som en dj dunkar musik, säger arrangören Olof Göransson.
Vilken typ av människor hoppas ni på att locka med dagsfesterna?
– Vi välkomnar alla och arbetar hårt med att få en härlig spridning av både åldrar och bakgrunder. Med det sagt så är man varmt välkommen så länge man är hel, ren och trevlig. Dessutom föredrar vi om man sätter på sig en skjorta eller ett par klackskor, festen blir mer festlig om folk klär sig festligt, säger Olof Göransson som står bakom årets dagsfester på Josefina.