Konserter i Stockholm - en spelning om dagen.

Snittet: en konsert om dagen hela hösten

Konsert 

Höstrock ute, hårdrock i sinne. Passa på att bota mörkerskräcken med ljuva toner eller stålkantad metall.
Allt om Stockholm listar konserterna som ljusnar upp din tillvaro när lamporna tänds och du finner dig ensam i natten.

ANNONS

Onsdag 20
Amanda Sedgwick Quintet – Fasching

Torsdag 21
Robert Forster (The go-Betweens) – Debaser
The Haunted – Debaser
Jason Diakité – Cirkus (också 22, 23, 29, 30 september, 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 oktober, 3, 4 november)
K-X-P – Fasching
Linnea Henrikson – Gröna Lund

Fredag 22
Immanuel Gospel – Fasching
Derrik May – Kraken

Lördag 23
PJ Morton – Fasching
Stu Larsen – Nalen
Windhand – Debaser
Tina Ahlin och Orsa spelmän – Kungsholms kyrka
Jeff Mills, Cari Lekebusch och Eie&Jessie – Kraken

Söndag 24
All them Witches – Debaser
Johnnyswim – Debaser
Memories – Eric Ericsonhallen

Måndag 25
Fink – Debaser
Knower & Norrbott Big Band – Fasching

Tisdag 26
Brant Bjork – Debaser
The Drums – Kraken
John Legend – Globen
The Amazons – Kägelbanan

Onsdag 27
Matti Bye – Fasching
Slow Magic – Debaser

Torsdag 28
Sleaford Mods – Debaser
James TW – Kägelbanan
Dead Rhythm Fest – Kraken
Ellen Andersson Quartet – Fasching

Fredag 29
Stephan Bodzin – Kraken
Ghost – Gröna Lund

Lördag 30
21Bronco – Nalen
R5 + support Jorge Blanco & Ryland – Fryshuset
Andy Pfeiler – Fasching

OKTOBER

Söndag 1
J. Cole – Hovet
Zak Abel – Debaser
Mabel – Fasching

Måndag 2
Ari Hoenig Quartet – Fasching
Diana Krall – Cirkus
Hayseed Dixie – Kägelbanan
Husky – Debaser
Chris Rock – Globen

Tisdag 3
3 Viva Black Feat. Greatly & Heidi – Fasching
3 Creedence Tribute – Cirkus

Onsdag 4
Bowie Experience – Cirkus
Sofi Tukker – Debaser
Jojje Wadenius & Cleobandet – Fasching

Torsdag 5
Mimi Terris – Fasching
Martin Stenmarck – Maximteatern (också 6, 7 oktober)
Lewis Watson – Kägelbanan
Sigur Rós – Annexet
Cats – Globen (även 6, 7, 8 oktober)

Stockholm Jazzfestival

Fredag 6
Vasas Flora och Fauna – Kägelbanan
Pete Rock & C.L. Smooth – Debaser
Benjamin Koppel – Scott Colley – Brian Blade Collective – Fasching
Horncraft – Plugged Records
Tenor Madness – Folkkulturcentrum
Anna Louise & The Fellas – S:ta Clara Bierhaus
Dianne Reeves – Kulturhuset
Hasse Ling & his Syncopators of Swing
Santos Silva – Högberg + Loxbo – Vestergaard – Fylkingen
Sofie Livebrandt – Stallet
Nyman – Levin – TeaterStudio
David’s Angel’s – Mornington
Vidya – Fält – Westberg – Graden – Glenn Miller Café

Lördag 7
Rigmor Gustafsson – Fasching
Lina Hultman / Johanna Ekholm – Nalen
Al di Meola – Vasateatern
Elise Einarsdotter & Gullevi Svensson – Skärholmens kyrka
Bröderna Lindgren – Tonbruket– Kulturhuset
Stackens – Larsson – Agnas – Lund – Plugged Records
Jelly Babies Jazz Band – Canal Creepers New Orleans Band – Restaurang Louis
Free connection – Bobo & the Icepickers – Roaders – MusikMACKen
Teresa Indiebetou Band – Biocafé Tellus
Ulf Adåker med vänner – Gustav Lundgren, Remi Oswald & Edouard Pennes – S:ta Clara Bierhaus
Zenger – Nyberg – Agnas – Leppänen – Twang
Nórdico – Americain
Another Angle – Glenn Miller Café
Black Baker – TeaterStudio

Söndag 8
Freddie 70 Years – Cirkus (också 11 oktober)
Exil – Södra Teatern
The Jesus & Mary Chain – Münchenbryggeriet
Djangofestivalen – Fasching
South Station Stompers – Lilla Wien
Leo Lindberg – Erik Söderlind – Chris Montgomery Organ Trio – Plugged Records
Tess An’na Jess – The Be Bop Business – S:ta Clara Bierhaus
Gustens Svänggäng Restaurang Luis
Old Boy Stompers – Hasse Ling & his Syncopators of Swing – Rosella
Emma Nordenstam – Biocafé Tellus
Hacke Björksten, Uffe Johansson Werre & Hans Backenroth – Skärholmens kyrka
Ida Sand – Vallentuna Teater
Margareta Bengtson & Mathias Algotsson – Mornington
Hiromi Duet Featuring Edmar Castañeda – Berwaldhallen
Ekdahl & Bagge Big band – Scalateatern
Agnas Bros – Glenn Miller Café

Måndag 9
Lina Nyberg band – Fasching
Björn Arkö Group – S:ta Clara Bierhaus
Bernt Rosengren Quartet – Biocafé Tellus
Jazz Me Blues – Restaurang Louis
Gustaf Wolrath & Oskar Schönling – Runtrunt (även 10 oktober)
C.A.O.S. – REIGN – Kulturhuset
KAAH – Vasateatern
Vivian Buczek – Plugged Records
Amanda Ginsburg – Hotel Hellsten
Chris Montgomery Kvintett – Glenn Miller Café
Anna Gréta Sigurdadottir – S:ta Clara Bierhaus

Tisdag 10
P2 Jazzkatten – Fasching
Shahen Najafi – Södra Teatern
C.A.O.S. – Britta Virves Trio – Kulturhuset
Erik Palmberg – S:ta Clara Bierhaus
Fathers & Sons – Folkkulturcentrum
Old boy stompers – Restaurang Louis
Andy Fite & Helin-Mari Arder – Hotel Hellsten
Peter Asplund – Martin Sjöstedt Dektette – Americain
Bengt Stark Kvartett – Glenn Miller Café
Dr Rulles Jazzklinik – Restaurang Norrport
Jessica Curran – Scalateatern
Leo Lindberg Trio – S:ta Clara Bierhaus

Onsdag 11
C.A.O.S. – Hip Colour – DAMN! + Kristin Amparo! + Shirin – Stadsteatern
Eva Svedberg Engström – The Jazz Brothers – S:ta Clara Bierhaus
Father & Sons – Ladan
EGBA – Plugged Records
Ufomammut + Usnea – Nalen
Future – Hovet
Mogwai – Nobelberget
Unsane + Support – Kraken
Dotan – Debaser
Roy Hargrove Quintet – Fasching
Jennie Löbel & Swing Kings – Restaurang Louis
Hans Backenroth & Frieds – Huddinge Kulturhus
Jesses New Orleans Band – Solnadals Värdshus
Nisse Landgrens Hörna: China Moses – Kulturhuset
Hot Jazz Group – Old Boy Stompers – Restaurang Norrport
Joel Svensson’s Horizon – Scalateatern
OWL – Nuaia feat. Jonas Kullhammar – Glen Miller Café
LSD – Scalateatern
Varekai – Cirque du Soleil – Globen (även 12, 13, 14, 15 oktober)

Torsdag 12
Tomas Janzon Trio – Engelen
United Jazz Collective – Plugged Records
Tigran Hamasyan – Musikaliska
Trinity – Jessica Folcker – S:ta Clara Bierhaus
Strings and Valves – Twang
Pål Nyberg feat. Joris Roelofs & Joost Patocka – Runnels Antikvariat
Unbounded: Mellan Rummen – Stallet Folk och Världsmusik
Gloryland All Stars – Karby Gård
Stockholm Washboard Band – Monica Söderberg Original Kapell – Restaurang Norrport
Erik Kjellberg Jazz Quartet – Restaurang Louis
Maria Kvist Trio – Americain
C.A.O.S. – Martin Wirén Bear Garden – Kulturhuset
Susanne Sundfør – Södra Teatern
Yuri Zouma – Debaser
Rolling Stones – Friends Arena
Nate Smith + Kinfolk – Fasching
Anna Gréta Sigurdadottir – Hotel Hellsten
Peter Getz med Stockholm Jazz trio – Glenn Miller Café

Fredag 12
TLE Quartet – S:ta Clara Bierhaus
Peter Asplund Aspiration feat. Mary Nelson & Peter Nylander – Plugged Records
Oumou Sangaré – Konserthuset
Tessans Holiday – Biocafé Tellus
Jan Lundgren med vänner – Odd Fellow-Huset
C.A.O.S. – Ingo – Kulturhuset
Azymuth – Fasching
Columbian Neckties – Debaser
Ison & Fille – Vasateatern
Oskar Schönning – Vällingby Surfurban
Tommy Löbel Swing Band – Restaurang Louis
Soriana Project – Stallet Folk & Världsmusik
Nyberg feat. Joris Roelofs & Joost Patoka – Glenn Miller Café
Natalie Migdal – Hotel Hellsten

Lördag 14
Örjan Hultén Trio – BAS Bandhagen
Christina Gustafsson – S:ta Clara Bierhaus
ELW Kvintett – Old Boy Stompers – Erik Kjellberg Piano Trio – MusikMACKen på Gröna Dalen
Marius Neset Quintet – Fasching
Voivod, Earth Ship, The Lurking Fear, Henrik Palm – Kraken
Tony Allen – Kägelbanan
Phlake – Debaser
Peter Asplund Aspiration feat Isabella Lundgren – Plugged Records
CMA Songwriters Series – Vasateatern
Swing & Sweet Orchestra – Restaurang Louis
Schneider & Bohuslän Big Band – Kulturhuset
Bernt Rosengren Quartet – Plugged Records
Argo Vals – Scalateatern
Antje Rößeler Trio – S:ta Clara Bierhaus
Dr Rulles Jazzklinik – Restaurang Louis
Vijay Lyer Sextet – Konserthuset
Lena Swanberg Sings The News – Twang
Leszek Kutakowski Chopin Impressons – TeaterStudio
Rickard Malmsten Vocal Project feat. Eddie Hultén – Engelen
Mathias Landaeus Trio – Americain
Liisi Koikson – Scalateatern
The Whab – Glenn Miller Café

Söndag 15
South Station Stompers – Restaurang Lilla Wien
Patrik Bomans Ambivalent – Plugged Records
JazzMaTazz – Restaurang Louis
Gerald Cleaver – Fredrik Nordström Quartet – BAS Bandhagen
Bara Damer – Bryggarsalen
Blåsette Big Band – Folkkulturcentrum
The Souljazz – Fasching
Richard Bona Mandekan Cubano – Konserthuset
Rythm’n Bop Orchestra – Bryggarsalen
C Monteverdi, Mariavespern – Engelbrektskyrkan
Stockholm Jazz Trio – S:ta Clara Bierhaus
Oddisee & Good Compny – Kulturhuset
Temesen Yared & Senay Band – Golbang – Bryggarsalen
Stockholm Voice – Mornington
Karl-Henrik Ousbäck – Glenn Miller Café
Jazz Love Paris – S:ta Clara Bierhaus

… Stockholm Jazzfestival är slut

Måndag 16
The Mountain Goats – Debaser
The Dream Syndicate – Kägelbanan
Slick Rick – Vasateatern

Tisdag 17
Lorde – Annexet
Marching for love – Cirkus
Airbourne – Fryshuset

Onsdag 18
Loïc Dequidt ensemble – Fasching
Nick Cave & The Bad Seeds – Globen
Motorpsycho – Debaser

Torsdag 19
Logic – Fryshuset
Den flygande bokrullen – Fasching
Bill Öhrström – Nalen

Fredag 20
Nico & Vinz – Kägelbanan
Fredrik Kronkvist Afro Cuban Supreme – Fasching

Lördag 21
Modern Fantazias – Fasching
Lustans Lakejer – Vasateatern
Machine Gun Kelly – Nobelberget
Loyls Carner – Debaser
Mattias Alkberg – Kägelbanan
Satyricon + support Suicidal Angels & Fight the Fight – Fryshuset
Loyle Carner – Debaser

Söndag 22
Wolfgang Muthspiel – Fasching
Aldous Harding – Debaser
Electric Boys – Cirkus
Little Dragon – Berns

Måndag 23
I.P.A – Fasching
Lady Gaga – Globen
Asgeir – Debaser
Dweezil Zappa – Cirkus

Tisdag 24
Mando Diao + support Diskopunk – Cirkus
Papa Roach – Fryshuset
John Venkiah Trio – Fasching

Onsdag 25
Ambrose Akinmusire – Fasching
A tribute to Dire Straits – Cirkus
Saint Etienne – Kägelbanan

Torsdag 26
Vasti Jackson – Nalen
Marquis Hill Blacktet – Fasching
Firefox AK – Kägelbanan

Fredag 27
Mats Westling – Nalen
Rise Against + support: Sleeping with sirens, opener: Pears – Fryshuset
Homeboy Sandman – Fasching
Shout Out Louds – Vasateatern

Lördag 28
Nils Landgren Funk Unit – Fasching (också 29, 30, 31 oktober)
Tower of Power – Nalen
Ron Pope – Fryshuset
Tillbaka till 80-talet – Göta Lejon
Champions of Rock med Peter Johansson, Ola Salo och Jenna Lee-James

Söndag 29
Nashville Pussy – Debaser

Måndag 30
Dua Lipa: The Self-Titled Tour – Münchenbryggeriet

Tisdag 31
Run the jewels + Danny Brown – Annexet
Daniel Romano – Debaser
Low Roar – Debaser
Mr. Big – Cirkus
Future Islands – Münchenbryggeriet
Jonny Lang + band – Nalen

NOVEMBER

Onsdag 1
JP Cooper – Debaser
Johnossi – Cirkus
Lethal Bizzle – Kägelbanan
Filip Jers Quartet + TLE Quartet – Fasching

Torsdag 2
Nancy Harms – Fasching
Carl-Johan Vallgren – Södra Teatern
Makthaverskan – Debaser

Fredag 3
Skinny Lister – Debaser
CÉU – Stallet Folk & Världsmusik

Lördag 4
Fritzs Corner – Kägelbanan
We are Voice – Friends arena
Mulatu Astanke – Konserthuset
Blacknuss sessions – Fasching
The National – Annexet (även 5 november)

Söndag 5
Harry Styles – Fryshuset
Ulf Stureson – Södra Teatern
Tycho – Nobelberget
Melissa Horn – Cirkus (också 6, 7 november)
Lekhfa – Fasching

Måndag 6
Anathema – Kägelbanan
Mark Giuliana Jazz Quartet – Fasching
Deep Purple – Annexet
Gorillaz – Hovet

Tisdag 7
Princess Nokia – Kraken
Anna Lundqvist Quintet – Fasching
Collie Buddz – Kägelbanan
Kevin Morby – Debaser
Madness – Annexet

Onsdag 8
Terry Bozzio – Fasching
Mount Kimbie – Kägelbanan

Torsdag 9
Kaipa Dacapo – Södra Teatern
Matthew Stevens – Fasching

Fredag 10
Ottawa Senators vs. Coloradon Avalanche – Globen
Badi Assad – Fasching
Kadaver – Debaser
Modeselektor – Kraken
Maria Möller – Vasateatern (även 11 november)

Lördag 11
Laibach – Kraken
The Waterboys – Münchenbryggeriet
Colorado Avalanche vs. Ottawa Senators – Globen

Söndag 12
5’Nizza – Debaser
Jason Isbell – Münchenbryggeriet
Dolly Style – Cirkus
PVRIS – Fryshuset
Patti Austin – Göta Lejon

Måndag 13
Dean Brown Band – Fasching

Tisdag 14
Snorre Kirk – Fasching
Mairlyn Manson – Annexet

Onsdag 15
15 Destroyer – Fasching
15 Diego El Cigala – Göta Lejon
15 Joey Bada$$ – Nobelberget
15 Perfume Genius – Kägelbanan

Torsdag 16 
Stone Sour + The Pretty Reckless – Annexet

Fredag 17 
Merit Hemmingsson – Fasching
In Flames & Five Finger death Punch + Support Of Mice & Men – Globen
Panda da Panda – Nobelberget

Lördag 18 
Mark Lanegan – Debaser
Martin Sjöstedt & Stockholm Jazz Orchestra – Fasching
The Kooks – Nobelberget
Little Steven & The Disciples of Soul – Stockholm Waterfront
Stiff Little Fingers – Kraken

Söndag 19
Simon Phillips With Protocol IV – Fasching
Børns – Debaser
Mastodon + Special gest Red Fang & Russian Circles – Münchenbryggeriet
Thåström – Cirkus (också 20, 21, 22, 26, 27 november)

Måndag 20
Sun Kil Moon – Södra Teatern

Tisdag 21
J Hus – Debaser
Queen & Adam Lambert – Friends Arena
Oddjob – Fasching (även 22 november)

Onsdag 22
The Horrors – Debaser

Torsdag 23
Nothing More – Debaser
Martha High & The Soul Cookers – Fasching

Fredag 24
Peter Doherty – Vasateatern

Lördag 25
Beth Hart – Nalen
Scorpions – Crazy World tour

Söndag 26
Anna Ternheim – Södra Teatern (också 5 december)
Tinariwen – Kulturhuset

Måndag 27
The war on drugs – Annexet
The Cavern Beatles – Södra Teatern
Milky Chance – Berns

Tisdag 28
28 Oh Wonder – Debaser

Onsdag 29
Pale Hone – Debaser

DECEMBER

Fredag 1
Sator – Kägelbanan
Kodaline – Vasateatern
Blacknuss sessions – Fasching

Lördag 2
Habib Koité – Nalen
Wolf parade – Debaser
Habib Koite – Nalen

Söndag 3
Denzel Curry – Kägelbanan
Sage The Gemini – Debaser

Tisdag 5
Alison Moyet – Berns

Onsdag 6
Dinosaur Jr – Münchenbryggeriet
One ok Rock – Debaser
Europe + special guest Blues Pills

Torsdag 7 
Måns Zelmerlöw – Carola – Waterfront (även 8 december)

Fredag 8
King Krule – Vasateatern

Lördag 9
Jul med Franska Trion – Kägelbanan
Kelela – Debaser
Roffe Wikström – Fasching

Söndag 10
Totalt Jävla Mörker – 20 bortkastade år – Kraken

Måndag 11
David’s Angels – Fasching

Onsdag 13
Julstämning med Janne Schaffer och Lasse Åberg m.fl – Cirkus

Torsdag 14
Danko Jones + support Skraeckoedlan – Debaser

Fredag 15
Yung Lean – Nobelberget

Måndag 18
Christmas Night – Cirkus
Vår Jul – Hotel Rival

Tisdag 19
Anders Ekborg – En stilla jul – Hotel Rival
The Refreshments – Södra Teatern

Onsdag 20
Sólstafir – Debaser

Fredag 22
Blacknuss Sessions – Fasching

Allt om Stockholm AB ansvarar inte för kommentarerna nedan, den som skriver en kommentar är själv ansvarig för sin kommentar.
Våra bästa helgtips direkt 
i mejlen – varje fredag!

Läs fler konsertartiklar

Peter Jöback i ny show på Cirkus
Konsert

Peter Jöback kastar masken

Konsert

Han drar igång en könsrocksfest på Kraken

Artisten Janice på Lilla Essingen
Konsert

Janice vill få dig att känna det hon sjunger

Stockholmsrapparen Lamix är aktuell med sin debut-EP
Konsert

Hiphoplöftet Lamix siktar på mer än revansch

Konsert

Bara brudar på ny klubb

Konsert

Marcus lovar att vara snäll på Manifestgalan