Konserter i Stockholm - en spelning om dagen.

Snittet: en konsert om dagen hela hösten

Konsert 

Höstrock ute, hårdrock i sinne. Passa på att bota mörkerskräcken med ljuva toner eller stålkantad metall.
Allt om Stockholm listar konserterna som ljusnar upp din tillvaro när lamporna tänds och du finner dig ensam i natten.

ANNONS

Onsdag 20
Amanda Sedgwick Quintet – Fasching

Torsdag 21
Robert Forster (The go-Betweens) – Debaser
The Haunted – Debaser
Jason Diakité – Cirkus (också 22, 23, 29, 30 september, 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 oktober, 3, 4 november)
K-X-P – Fasching
Linnea Henrikson – Gröna Lund

Fredag 22
Immanuel Gospel – Fasching
Derrik May – Kraken

Lördag 23
PJ Morton – Fasching
Stu Larsen – Nalen
Windhand – Debaser
Tina Ahlin och Orsa spelmän – Kungsholms kyrka
Jeff Mills, Cari Lekebusch och Eie&Jessie – Kraken

Söndag 24
All them Witches – Debaser
Johnnyswim – Debaser
Memories – Eric Ericsonhallen

Måndag 25
Fink – Debaser
Knower & Norrbott Big Band – Fasching

Tisdag 26
Brant Bjork – Debaser
The Drums – Kraken
John Legend – Globen
The Amazons – Kägelbanan

Onsdag 27
Matti Bye – Fasching
Slow Magic – Debaser

Torsdag 28
Sleaford Mods – Debaser
James TW – Kägelbanan
Dead Rhythm Fest – Kraken
Ellen Andersson Quartet – Fasching

Fredag 29
Stephan Bodzin – Kraken
Ghost – Gröna Lund

Lördag 30
21Bronco – Nalen
R5 + support Jorge Blanco & Ryland – Fryshuset
Andy Pfeiler – Fasching

OKTOBER

Söndag 1
J. Cole – Hovet
Zak Abel – Debaser
Mabel – Fasching

Måndag 2
Ari Hoenig Quartet – Fasching
Diana Krall – Cirkus
Hayseed Dixie – Kägelbanan
Husky – Debaser
Chris Rock – Globen

Tisdag 3
3 Viva Black Feat. Greatly & Heidi – Fasching
3 Creedence Tribute – Cirkus

Onsdag 4
Bowie Experience – Cirkus
Sofi Tukker – Debaser
Jojje Wadenius & Cleobandet – Fasching

Torsdag 5
Mimi Terris – Fasching
Martin Stenmarck – Maximteatern (också 6, 7 oktober)
Lewis Watson – Kägelbanan
Sigur Rós – Annexet
Cats – Globen (även 6, 7, 8 oktober)

Stockholm Jazzfestival

Fredag 6
Vasas Flora och Fauna – Kägelbanan
Pete Rock & C.L. Smooth – Debaser
Benjamin Koppel – Scott Colley – Brian Blade Collective – Fasching
Horncraft – Plugged Records
Tenor Madness – Folkkulturcentrum
Anna Louise & The Fellas – S:ta Clara Bierhaus
Dianne Reeves – Kulturhuset
Hasse Ling & his Syncopators of Swing
Santos Silva – Högberg + Loxbo – Vestergaard – Fylkingen
Sofie Livebrandt – Stallet
Nyman – Levin – TeaterStudio
David’s Angel’s – Mornington
Vidya – Fält – Westberg – Graden – Glenn Miller Café

Lördag 7
Rigmor Gustafsson – Fasching
Lina Hultman / Johanna Ekholm – Nalen
Al di Meola – Vasateatern
Elise Einarsdotter & Gullevi Svensson – Skärholmens kyrka
Bröderna Lindgren – Tonbruket– Kulturhuset
Stackens – Larsson – Agnas – Lund – Plugged Records
Jelly Babies Jazz Band – Canal Creepers New Orleans Band – Restaurang Louis
Free connection – Bobo & the Icepickers – Roaders – MusikMACKen
Teresa Indiebetou Band – Biocafé Tellus
Ulf Adåker med vänner – Gustav Lundgren, Remi Oswald & Edouard Pennes – S:ta Clara Bierhaus
Zenger – Nyberg – Agnas – Leppänen – Twang
Nórdico – Americain
Another Angle – Glenn Miller Café
Black Baker – TeaterStudio

Söndag 8
Freddie 70 Years – Cirkus (också 11 oktober)
Exil – Södra Teatern
The Jesus & Mary Chain – Münchenbryggeriet
Djangofestivalen – Fasching
South Station Stompers – Lilla Wien
Leo Lindberg – Erik Söderlind – Chris Montgomery Organ Trio – Plugged Records
Tess An’na Jess – The Be Bop Business – S:ta Clara Bierhaus
Gustens Svänggäng Restaurang Luis
Old Boy Stompers – Hasse Ling & his Syncopators of Swing – Rosella
Emma Nordenstam – Biocafé Tellus
Hacke Björksten, Uffe Johansson Werre & Hans Backenroth – Skärholmens kyrka
Ida Sand – Vallentuna Teater
Margareta Bengtson & Mathias Algotsson – Mornington
Hiromi Duet Featuring Edmar Castañeda – Berwaldhallen
Ekdahl & Bagge Big band – Scalateatern
Agnas Bros – Glenn Miller Café

Måndag 9
Lina Nyberg band – Fasching
Björn Arkö Group – S:ta Clara Bierhaus
Bernt Rosengren Quartet – Biocafé Tellus
Jazz Me Blues – Restaurang Louis
Gustaf Wolrath & Oskar Schönling – Runtrunt (även 10 oktober)
C.A.O.S. – REIGN – Kulturhuset
KAAH – Vasateatern
Vivian Buczek – Plugged Records
Amanda Ginsburg – Hotel Hellsten
Chris Montgomery Kvintett – Glenn Miller Café
Anna Gréta Sigurdadottir – S:ta Clara Bierhaus

Tisdag 10
P2 Jazzkatten – Fasching
Shahen Najafi – Södra Teatern
C.A.O.S. – Britta Virves Trio – Kulturhuset
Erik Palmberg – S:ta Clara Bierhaus
Fathers & Sons – Folkkulturcentrum
Old boy stompers – Restaurang Louis
Andy Fite & Helin-Mari Arder – Hotel Hellsten
Peter Asplund – Martin Sjöstedt Dektette – Americain
Bengt Stark Kvartett – Glenn Miller Café
Dr Rulles Jazzklinik – Restaurang Norrport
Jessica Curran – Scalateatern
Leo Lindberg Trio – S:ta Clara Bierhaus

Onsdag 11
C.A.O.S. – Hip Colour – DAMN! + Kristin Amparo! + Shirin – Stadsteatern
Eva Svedberg Engström – The Jazz Brothers – S:ta Clara Bierhaus
Father & Sons – Ladan
EGBA – Plugged Records
Ufomammut + Usnea – Nalen
Future – Hovet
Mogwai – Nobelberget
Unsane + Support – Kraken
Dotan – Debaser
Roy Hargrove Quintet – Fasching
Jennie Löbel & Swing Kings – Restaurang Louis
Hans Backenroth & Frieds – Huddinge Kulturhus
Jesses New Orleans Band – Solnadals Värdshus
Nisse Landgrens Hörna: China Moses – Kulturhuset
Hot Jazz Group – Old Boy Stompers – Restaurang Norrport
Joel Svensson’s Horizon – Scalateatern
OWL – Nuaia feat. Jonas Kullhammar – Glen Miller Café
LSD – Scalateatern
Varekai – Cirque du Soleil – Globen (även 12, 13, 14, 15 oktober)

Torsdag 12
Tomas Janzon Trio – Engelen
United Jazz Collective – Plugged Records
Tigran Hamasyan – Musikaliska
Trinity – Jessica Folcker – S:ta Clara Bierhaus
Strings and Valves – Twang
Pål Nyberg feat. Joris Roelofs & Joost Patocka – Runnels Antikvariat
Unbounded: Mellan Rummen – Stallet Folk och Världsmusik
Gloryland All Stars – Karby Gård
Stockholm Washboard Band – Monica Söderberg Original Kapell – Restaurang Norrport
Erik Kjellberg Jazz Quartet – Restaurang Louis
Maria Kvist Trio – Americain
C.A.O.S. – Martin Wirén Bear Garden – Kulturhuset
Susanne Sundfør – Södra Teatern
Yuri Zouma – Debaser
Rolling Stones – Friends Arena
Nate Smith + Kinfolk – Fasching
Anna Gréta Sigurdadottir – Hotel Hellsten
Peter Getz med Stockholm Jazz trio – Glenn Miller Café

Fredag 12
TLE Quartet – S:ta Clara Bierhaus
Peter Asplund Aspiration feat. Mary Nelson & Peter Nylander – Plugged Records
Oumou Sangaré – Konserthuset
Tessans Holiday – Biocafé Tellus
Jan Lundgren med vänner – Odd Fellow-Huset
C.A.O.S. – Ingo – Kulturhuset
Azymuth – Fasching
Columbian Neckties – Debaser
Ison & Fille – Vasateatern
Oskar Schönning – Vällingby Surfurban
Tommy Löbel Swing Band – Restaurang Louis
Soriana Project – Stallet Folk & Världsmusik
Nyberg feat. Joris Roelofs & Joost Patoka – Glenn Miller Café
Natalie Migdal – Hotel Hellsten

Lördag 14
Örjan Hultén Trio – BAS Bandhagen
Christina Gustafsson – S:ta Clara Bierhaus
ELW Kvintett – Old Boy Stompers – Erik Kjellberg Piano Trio – MusikMACKen på Gröna Dalen
Marius Neset Quintet – Fasching
Voivod, Earth Ship, The Lurking Fear, Henrik Palm – Kraken
Tony Allen – Kägelbanan
Phlake – Debaser
Peter Asplund Aspiration feat Isabella Lundgren – Plugged Records
CMA Songwriters Series – Vasateatern
Swing & Sweet Orchestra – Restaurang Louis
Schneider & Bohuslän Big Band – Kulturhuset
Bernt Rosengren Quartet – Plugged Records
Argo Vals – Scalateatern
Antje Rößeler Trio – S:ta Clara Bierhaus
Dr Rulles Jazzklinik – Restaurang Louis
Vijay Lyer Sextet – Konserthuset
Lena Swanberg Sings The News – Twang
Leszek Kutakowski Chopin Impressons – TeaterStudio
Rickard Malmsten Vocal Project feat. Eddie Hultén – Engelen
Mathias Landaeus Trio – Americain
Liisi Koikson – Scalateatern
The Whab – Glenn Miller Café

Söndag 15
South Station Stompers – Restaurang Lilla Wien
Patrik Bomans Ambivalent – Plugged Records
JazzMaTazz – Restaurang Louis
Gerald Cleaver – Fredrik Nordström Quartet – BAS Bandhagen
Bara Damer – Bryggarsalen
Blåsette Big Band – Folkkulturcentrum
The Souljazz – Fasching
Richard Bona Mandekan Cubano – Konserthuset
Rythm’n Bop Orchestra – Bryggarsalen
C Monteverdi, Mariavespern – Engelbrektskyrkan
Stockholm Jazz Trio – S:ta Clara Bierhaus
Oddisee & Good Compny – Kulturhuset
Temesen Yared & Senay Band – Golbang – Bryggarsalen
Stockholm Voice – Mornington
Karl-Henrik Ousbäck – Glenn Miller Café
Jazz Love Paris – S:ta Clara Bierhaus

… Stockholm Jazzfestival är slut

Måndag 16
The Mountain Goats – Debaser
The Dream Syndicate – Kägelbanan
Slick Rick – Vasateatern

Tisdag 17
Lorde – Annexet
Marching for love – Cirkus
Airbourne – Fryshuset

Onsdag 18
Loïc Dequidt ensemble – Fasching
Nick Cave & The Bad Seeds – Globen
Motorpsycho – Debaser

Torsdag 19
Logic – Fryshuset
Den flygande bokrullen – Fasching
Bill Öhrström – Nalen

Fredag 20
Nico & Vinz – Kägelbanan
Fredrik Kronkvist Afro Cuban Supreme – Fasching

Lördag 21
Modern Fantazias – Fasching
Lustans Lakejer – Vasateatern
Machine Gun Kelly – Nobelberget
Loyls Carner – Debaser
Mattias Alkberg – Kägelbanan
Satyricon + support Suicidal Angels & Fight the Fight – Fryshuset
Loyle Carner – Debaser

Söndag 22
Wolfgang Muthspiel – Fasching
Aldous Harding – Debaser
Electric Boys – Cirkus
Little Dragon – Berns

Måndag 23
I.P.A – Fasching
Lady Gaga – Globen
Asgeir – Debaser
Dweezil Zappa – Cirkus

Tisdag 24
Mando Diao + support Diskopunk – Cirkus
Papa Roach – Fryshuset
John Venkiah Trio – Fasching

Onsdag 25
Ambrose Akinmusire – Fasching
A tribute to Dire Straits – Cirkus
Saint Etienne – Kägelbanan

Torsdag 26
Vasti Jackson – Nalen
Marquis Hill Blacktet – Fasching
Firefox AK – Kägelbanan

Fredag 27
Mats Westling – Nalen
Rise Against + support: Sleeping with sirens, opener: Pears – Fryshuset
Homeboy Sandman – Fasching
Shout Out Louds – Vasateatern

Lördag 28
Nils Landgren Funk Unit – Fasching (också 29, 30, 31 oktober)
Tower of Power – Nalen
Ron Pope – Fryshuset
Tillbaka till 80-talet – Göta Lejon
Champions of Rock med Peter Johansson, Ola Salo och Jenna Lee-James

Söndag 29
Nashville Pussy – Debaser

Måndag 30
Dua Lipa: The Self-Titled Tour – Münchenbryggeriet

Tisdag 31
Run the jewels + Danny Brown – Annexet
Daniel Romano – Debaser
Low Roar – Debaser
Mr. Big – Cirkus
Future Islands – Münchenbryggeriet
Jonny Lang + band – Nalen

NOVEMBER

Onsdag 1
JP Cooper – Debaser
Johnossi – Cirkus
Lethal Bizzle – Kägelbanan
Filip Jers Quartet + TLE Quartet – Fasching

Torsdag 2
Nancy Harms – Fasching
Carl-Johan Vallgren – Södra Teatern
Makthaverskan – Debaser

Fredag 3
Skinny Lister – Debaser
CÉU – Stallet Folk & Världsmusik

Lördag 4
Fritzs Corner – Kägelbanan
We are Voice – Friends arena
Mulatu Astanke – Konserthuset
Blacknuss sessions – Fasching
The National – Annexet (även 5 november)

Söndag 5
Harry Styles – Fryshuset
Ulf Stureson – Södra Teatern
Tycho – Nobelberget
Melissa Horn – Cirkus (också 6, 7 november)
Lekhfa – Fasching

Måndag 6
Anathema – Kägelbanan
Mark Giuliana Jazz Quartet – Fasching
Deep Purple – Annexet
Gorillaz – Hovet

Tisdag 7
Princess Nokia – Kraken
Anna Lundqvist Quintet – Fasching
Collie Buddz – Kägelbanan
Kevin Morby – Debaser
Madness – Annexet

Onsdag 8
Terry Bozzio – Fasching
Mount Kimbie – Kägelbanan

Torsdag 9
Kaipa Dacapo – Södra Teatern
Matthew Stevens – Fasching

Fredag 10
Ottawa Senators vs. Coloradon Avalanche – Globen
Badi Assad – Fasching
Kadaver – Debaser
Modeselektor – Kraken
Maria Möller – Vasateatern (även 11 november)

Lördag 11
Laibach – Kraken
The Waterboys – Münchenbryggeriet
Colorado Avalanche vs. Ottawa Senators – Globen

Söndag 12
5’Nizza – Debaser
Jason Isbell – Münchenbryggeriet
Dolly Style – Cirkus
PVRIS – Fryshuset
Patti Austin – Göta Lejon

Måndag 13
Dean Brown Band – Fasching

Tisdag 14
Snorre Kirk – Fasching
Mairlyn Manson – Annexet

Onsdag 15
15 Destroyer – Fasching
15 Diego El Cigala – Göta Lejon
15 Joey Bada$$ – Nobelberget
15 Perfume Genius – Kägelbanan

Torsdag 16 
Stone Sour + The Pretty Reckless – Annexet

Fredag 17 
Merit Hemmingsson – Fasching
In Flames & Five Finger death Punch + Support Of Mice & Men – Globen
Panda da Panda – Nobelberget

Lördag 18 
Mark Lanegan – Debaser
Martin Sjöstedt & Stockholm Jazz Orchestra – Fasching
The Kooks – Nobelberget
Little Steven & The Disciples of Soul – Stockholm Waterfront
Stiff Little Fingers – Kraken

Söndag 19
Simon Phillips With Protocol IV – Fasching
Børns – Debaser
Mastodon + Special gest Red Fang & Russian Circles – Münchenbryggeriet
Thåström – Cirkus (också 20, 21, 22, 26, 27 november)

Måndag 20
Sun Kil Moon – Södra Teatern

Tisdag 21
J Hus – Debaser
Queen & Adam Lambert – Friends Arena
Oddjob – Fasching (även 22 november)

Onsdag 22
The Horrors – Debaser

Torsdag 23
Nothing More – Debaser
Martha High & The Soul Cookers – Fasching

Fredag 24
Peter Doherty – Vasateatern

Lördag 25
Beth Hart – Nalen
Scorpions – Crazy World tour

Söndag 26
Anna Ternheim – Södra Teatern (också 5 december)
Tinariwen – Kulturhuset

Måndag 27
The war on drugs – Annexet
The Cavern Beatles – Södra Teatern
Milky Chance – Berns

Tisdag 28
28 Oh Wonder – Debaser

Onsdag 29
Pale Hone – Debaser

DECEMBER

Fredag 1
Sator – Kägelbanan
Kodaline – Vasateatern
Blacknuss sessions – Fasching

Lördag 2
Habib Koité – Nalen
Wolf parade – Debaser
Habib Koite – Nalen

Söndag 3
Denzel Curry – Kägelbanan
Sage The Gemini – Debaser

Tisdag 5
Alison Moyet – Berns

Onsdag 6
Dinosaur Jr – Münchenbryggeriet
One ok Rock – Debaser
Europe + special guest Blues Pills

Torsdag 7 
Måns Zelmerlöw – Carola – Waterfront (även 8 december)

Fredag 8
King Krule – Vasateatern

Lördag 9
Jul med Franska Trion – Kägelbanan
Kelela – Debaser
Roffe Wikström – Fasching

Söndag 10
Totalt Jävla Mörker – 20 bortkastade år – Kraken

Måndag 11
David’s Angels – Fasching

Onsdag 13
Julstämning med Janne Schaffer och Lasse Åberg m.fl – Cirkus

Torsdag 14
Danko Jones + support Skraeckoedlan – Debaser

Fredag 15
Yung Lean – Nobelberget

Måndag 18
Christmas Night – Cirkus
Vår Jul – Hotel Rival

Tisdag 19
Anders Ekborg – En stilla jul – Hotel Rival
The Refreshments – Södra Teatern

Onsdag 20
Sólstafir – Debaser

Fredag 22
Blacknuss Sessions – Fasching

Allt om Stockholm AB ansvarar inte för kommentarerna nedan, den som skriver en kommentar är själv ansvarig för sin kommentar.
Våra bästa helgtips direkt 
i mejlen – varje fredag!

Läs fler konsertartiklar

Full fart på indie-klubben Heaven up here på restaurang Landet
Klubb

Nu blir det livat på Landet

Ethio-jazzstjärnan Mulatu Astatke besöker Stockholm
Konsert

Ethio-jazzstjärna spelar på Konserthuset

Konsert

Thomas Di Leva gör krogshow

Konsert

Rapparen Macklemore spelar på Grönan 2018

Konsert

Rapduon jubilierar på scenen

AOS utforskar

Stockholms jazzfestival tänjer på gränserna