Nu öppnar Östermalms Saluhall efter fyra år av renoveringar
Den nygamla saluhallen har återigen slagit upp dörrarna på Östermalmstorg. Efter en totalrenovering är handlarna nu redo att ta emot stockholmarna.
Nils Molinder på Melanders som utöver fiskdisken även kommer att öppna krog på Saluhallens balkong i slutet av april. Foto: Sandra Eriksson
Uteserveringar mot gatan, vinbarer och bageri
Efter fyra års renovering har Östermalmshallen öppnat igen med flera nya butikskoncept och restauranger.
– Historiens vingslag är över oss. När mycket annat rivs finns Östermalmshallen kvar. Den har tjänat Stockholm i 132 år och kommer att fortsätta göra det, säger borgarrådet Dennis Wedin (M).
Alex Racoveanu, ansvarig på Arla Unika. Foto: Sandra Eriksson
Arla Unika blir mejerijättens flaggskeppsbutik med ost-, kaffe- och vinbar. Foto: Sandra Eriksson
En av de stora nyheterna i saluhallen är restaurangerna som kommer att öppna med egna ingångar från Nybrogatan och Humlegårdsgatan.
Vi öppnar upp för mer liv och rörelse senare tider på dygnet
Dennis Wedin
Där ingår bland annat Arla Unikas ost-, kaffe- och vinbar, där de lyfter fram det finaste i sitt sortiment och Beirut Café som har fått en restaurangdel med rotisseri och uteservering.
– Med restauranger vid fasaden öppnar vi upp för mer liv och rörelse senare tider på dygnet, säger Dennis Wedin.
Ulf Elmqvist, handlare och ordförande för Östermalmshallens företagarförening. Foto: Sandra Eriksson
Stans nya matdestination
Robert’s Coffee har även bytt ägare och namn till Paulas och blivit café och vinbar. Och i slutet av april öppnar Melanders restaurangkonceptet Feira, som kommer att servera fisk och skaldjur med influenser från Spanien. Dessutom har bageriet och pâtisseriet Ma Tante flyttat in med bröd och bakelser som bakas på plats.
– Med alla nya restauranger som öppnat i området kommer vi förhoppningsvis kommer vi att bli en matdestination att räkna med internationellt, säger Ulf Elmqvist, handlare och ordförande i Östermalmshallens företagarförening.
Tysta Mari har varit en del av hallen i decennier. Foto: Sandra Eriksson
Återställa saluhallens forna glans
Östermalms Saluhall invigdes 1888 och redan tidigt började små förändringar att göras. På 1960-talet målade man bland annat för stora delar av fönstren i taket, då man inte hittade någon lösning för att reglera ljusinsläppet.
Målet med renoveringen har varit att försöka återställa hallen till sin forna glans och samtidigt göra den mer energieffektiv, modern och hållbar. Uppdraget visade sig vara mer omfattande än väntat, då det hela både blivit försenat och dyrare än tänkt.
Östermalms Saluhall från balkongen ovan där flera restauranger kommer att öppna under våren. Foto: Sandra Eriksson
Temporära hallen svårsåld
Inför återöppningen på torsdagen passade borgarrådet Dennis Wedin även på att tacka av den temporära hallen på torget och flika in att den fortfarande ligger ute till försäljning.
– Om man är intresserad av att köpa den kan man höra av sig till Fastighetskontoret.
Det finns tre kötthandlare i hallen: M Seger, Willy Ohlsson och B. Andersson. Foto: Sandra Eriksson
Alfio Arcifisvono (i mitten) med kollegorna på Husman Deli. Foto: Sandra Eriksson
Paula Wiklund på chokladhandlaren Betsy Sandberg. Foto: Sandra Eriksson
Familjeägda Betsy Sandberg har tillverkat och sålt choklad i Stockholm sedan 1926. Foto: Sandra Eriksson
Lukas och Eva Pettersson Wojarski, ägarparet på Lisbeth Janson Frukt & Grönt i Saluhallen. Foto: Sandra Eriksson
Lisbeth Janson Frukt & Grönt i Saluhallen. Foto: Sandra Eriksson