Flamencofeber vid Nybrokajen

Den 21 och 22 november blir det "flamenco i världsklass" vid Nybrokajen med konsert, föreställning och filmvisning.
Vid Nybrokajen anordnar Länsmusiken i Stockholm och Stallet Världens Musik två dagar i flamencons tecken.
– Vi vill ge möjlighet för så många som möjligt att få möta den här konstformen, musiken och dansstilen, säger Pia Pohjakallio, som är konstnärlig ledare för FlamencoFredag som annars brukar vara på Odenplan.

Pia Pohjakallio är även med i föreställningen ”Volver”. Foto: Amanda Lindgren
”En av de hetaste i flamencovärlden”
Det hela börjar med att gitarristen och kompositören Robi Svärd uppträder på Stallet, som bland annat nominerats för flera musikutmärkelser och beskrivs som ”en av de hetaste artisterna i flamencovärlden just nu”.
– Det är förstås väldigt härligt. Jag tror att det kan locka till sig en hel del gitarrälskare.

Robert ”Robi” Svärd blev speciellt uppmärksammad efter sitt album ”Pa’ki Pa’ka” från 2016. Foto: Sascha Kajic
Dagen efter visas dokumentärfilmen ”La Chana”, om en romsk flamencodansare som återvänder till scenen för en sista föreställning efter att ha varit borta i 30 år.
Internationell föreställning
Därefter blir det musik- och dansföreställningen ”Volver” med internationella musiker och dansare.
– Den uppmärksammar det behov av att mötas som vi människor har. Det är en riktig mix av folk som har samlats för det här och en bred polett av flamencon som representeras, säger Pia, som även deltar i föreställningen som dansare.
Flamencogitarristen Robi Svärd uppträder på Stallet den 21 november. Dokumentärfilmen ”La Chana” och musik- och dansföreställningen ”Volver” visas på Musikaliska den 22 november.